Narzędzie do udostępniania danych – Platforma CKAN
Zapotrzebowanie na otwieranie danych oraz utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, spowodowało powstanie różnych narzędzi służących do udostępniania informacji. Aktualnie największą popularnością cieszy się platforma CKAN pozwalająca – dzięki dodaniu do zbioru metadanych – na prezentację danych w sposób otwarty i jednocześnie tworząca wartościowe i przystępne podczas przeszukiwania źródło informacji.
„System posiada kilkanaście funkcjonalności podstawowych, które za pomocą gotowych wtyczek można rozbudować o dodatkowe moduły. Klient może również zamówić specjalne rozszerzenia, dopasowane do jego potrzeb” – dodaje Marcin Piekarek, Dyrektor ds. Operacyjnych ELDRO Technologie.
Do podstawowych funkcjonalności platformy CKAN zaliczamy:
publikowanie danychwe wszystkich formatach popularnych dla idei otwartych danych
- import danych – CKAN posiada zaimplementowane mechanizmy importu z istniejących już baz danych
- wyszukiwanie i eksploracja danych oparta zarówno na opublikowanym zbiorze jak i powiązanych z nim metadanych. Zaletą CKAN jest możliwość prezentacji danych, np. za pomocą wykresów czy podgląd dokumentów w PDF
- wsparcie dla danych geoprzestrzennych, zarówno w kwestiach importu (import plików shp) jak i wizualizacji – podgląd danych bezpośrednio na mapie
- wsparcie dla integracji z mediami społecznościowymi (notyfikacja o aktualizacji zbiorów na e-mail, twetter, rss)
- API – obsługa RESTful JSON API, które umożliwia zarówno wyszukiwanie jak i eksplorację danych
możliwość dostosowania wyglądu interfejsu użytkownika poprzez konfigurowalne szablony wizualne (themes)
- wbudowane wsparcie dla wersjonowania danych
- rozszerzone możliwości integracyjne (np. autoryzacja poprzez domenę, SSO, OpenID, OAuth2), możliwość współdziałania w ramach federacji serwerów
- wsparcie dla pracy w chmurze
Fakt, że platforma oparta jest na licencji open source i przyznaje użytkownikom prawo do badania, zmiany i rozpowszechniania oprogramowania, dodatkowo wpływa na popularność CKAN. System posiada dwie grupy docelowych użytkowników. Pierwsi poszukują informacji w celu zastosowania ich w swoich systemach czy aplikacjach, co wymaga odczytania danych przez interfejs API. Druga grupa dzięki udostępnionym danym chce poszerzyć wiedzę. Posiadają jednak również wspólną potrzebę jaką jest dostosowanie strony do samodzielnego przeszukiwania zbiorów za pomocą wyszukiwarki.
Podobne wpisy
Przeczytaj nasze inne artykuły o podobnej tematyce:
ELDRO TECHNOLOGIE nawiązało współpracę z Chmurą Krajową w zakresie usług związanych z korzystaniem i przenoszeniem danych oraz systemów do chmury.
ELDRO TECHNOLOGIE uczestniczy w II etapie projektu INZNAK jako partner technologiczno-wdrożeniowy.
W związku z rozwojem idei otwartych danych 11 sierpnia 2021 roku ustawodawca opublikował dyrektywę w sprawie ponownego wykorzystania informacji pochodzących z przedsiębiorstw publicznych i danych badawczych finansowanych ze środków publicznych.