Szczegóły projektu INZNAK

Projekt INZNAK prowadzony jest od 2017 roku, a jego celem jest poprawa bezpieczeństwa na drogach publicznych dzięki nowemu rodzajowi inteligentnych znaków drogowych, które wyeliminują kolizje związane z niedopasowaniem prędkości do warunków atmosferycznych panujących na drogach szybkiego ruchu. Dotychczas projekt realizowany był przez konsorcjum reprezentowane przez Politechnikę Gdańską, której partnerem technologiczno-wdrożeniowym w zakresie INZNAK-u zostało ELDRO TECHNOLOGIE.

Działanie systemu znaków drogowych

Podczas pierwszego etapu projektu opracowano stojące, wiszące i mobilne znaki drogowe, które wyświetlają w czasie rzeczywistym informację o zalecanej prędkości jazdy. Jest to możliwe dzięki wbudowanym modułom elektronicznym zbierającym dane i przesyłającym je za pomocą sieci bezprzewodowej z możliwością zdalnego sterowania:

 • między znakami zlokalizowanymi wzdłuż linii drogi
 • do centrum zarządzania INZNAK

Urządzenia posiadają autonomiczne instrumenty zasilające, a dzięki inteligentnym sensorom niezależnie od warunków pogodowych oszacowują parametry ruchu, uwzględniając topologię drogi.

Dane agregowane przez inteligentne znaki

Znaki systematyzują nie tylko dane dotyczące liczby pojazdów czy ich prędkości, lecz także zbierają dane meteorologiczne, takie jak: temperatura, ciśnienie czy wilgotność powietrza. Wszystkie te informacje uzyskiwane w czasie rzeczywistym pozwalają na dopasowanie i wyświetlanie przez system znaków wskazanej prędkości jazdy.

Wdrożenie systemu

System przeszedł pomyślnie testy w przestrzeni zamkniętej, a aktualnie przygotowywane jest wdrożenie projektu na pomorskim odcinku autostrady A1 w warunkach drogowych. ELDRO TECHNOLOGIE wraz z Politechniką Gdańską planuje instalacje znaków w pierwszym kwartale roku 2022.

Podobne wpisy

Przeczytaj nasze inne artykuły o podobnej tematyce:

 • Otwarte Dane w świecie nowych technologii, niezmiennie stanowią jeden z głównych tematów rozważanych przez inżynierów. Pomimo postępu wciąż borykamy się z wieloma problemami dotyczącymi udostępniania, bezpiecznego przesyłu czy w końcu ponownego wykorzystania danych przez programistów i obywateli.

  Zobacz cały artykuł
 • ELDRO TECHNOLOGIE nawiązało współpracę z Chmurą Krajową w zakresie usług związanych z korzystaniem i przenoszeniem danych oraz systemów do chmury.

  Zobacz cały artykuł
 • Program Bezpieczna Infrastruktura Drogowa (PBID) 2021-2024 realizowany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników dróg oraz minimalizację liczby wypadków na polskich drogach o ponad 40%.

  Zobacz cały artykuł